کافه وام
کافه وام

بهترین سرمایه‌گذاری بلند مدت

در حالی که بازار سهام مملو از شک‌وتردید است، برخی از اصول آزمایش شده و واقعی می‌توانند به سرمایه‌گذاران کمک کنند تا شانس خود را برای موفقیت بلندمدت افزایش دهند. بعضی از سرمایه‌گذاران با فروش سرمایه‌گذاری‌های ارزشمند خود سود می‌برند و در عین حال سهم‌هایی که عملکرد ضعیفی دارند را نگه می‌دارند و امیدوارند که قیمت‌شان رشد کند. اما غافل از این که سهام خوب می‌تواند بیشتر صعود کند و سهام ضعیف، خطر به صفر رسیدن را دارد. در این مطلب از کافه وام، به 10 نکته برای موفقیت در سرمایه‌گذاری بلندمدت می‌پردازیم که می‌تواند به شما در جلوگیری از اشتباهات و کسب سود کمک کند.

نکته: مشکل اصلی سرمایه‌گذاری بلندمدت هزینه فرصت آن است. وجوهی که در سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت گره خورده‌اند نمی‌توانند برای سرمایه‌گذاری‌های دیگر، به ویژه فرصت‌های سودآور کوتاه‌مدت استفاده شوند.

به سهام سودآور پایبند باشید

پیتر لینچ رمز موفقیت خود را در سرمایه‌گذاری‌هایی می‌داند که امکان سود ۱۰ برابری (تنباگرها) دارند. لازمه‌ی این امر حفظ سهامی است که رشد زیادی داشته اما امکان رشد بیش از این را نیز دارد. اگر پس از مشاهده رشد سهام، پتانسیل رشد بیشتری دیدید؛ سهام را حفظ کنید و از پذیرش قوانین تصادفی دوری کنید.

سهام کم‌ارزش را بفروشید

هیچ تضمینی وجود ندارد که یک سهم پس از کاهش طولانی مدت دوباره به حالت اول بازگردد، و مهم است که در مورد چشم‌انداز سرمایه‌گذاری‌های ضعیف واقع‌بین باشید. حتی اگر تصدیق سهام کم‌ارزش می‌تواند از نظر روانی نشان‌دهنده شکست باشد، اما تشخیص اشتباهات و فروختن سرمایه‌گذاری‌ها برای جلوگیری از ضرر بیشتر، شرم‌آور نیست. در هر دو سناریو، قضاوت شرکت‌ها بر اساس شایستگی‌هایشان، برای تعیین این که آیا قیمت آن‌ها پتانسیل‌شان برای آینده را توجیه می‌کند، بسیار مهم است.

به دلیل هر تغییر کوچکی وحشت نکنید

به یاد داشته باشید افت‌وخیز کوتاه‌مدت قیمت سهام طبیعی است. شما به عنوان یک سرمایه‌گذار بلندمدت نباید از این افت‌وخیزها وحشت‌زده شوید. برای موفقیت در سرمایه‌گذاری هنگام بازبینی وضعیت سرمایه‌گذاری‌تان همواره تصویری بزرگ را در نظر بگیرید. به جای نگرانی درباره بی‌ثباتی کوتاه‌مدت قیمت سهام به کیفیت سرمایه‌گذاری‌هایتان توجه کنید.

این یک واقعیت است که سرمایه‌گذاران فعال از همین تغییرات روزانه یا حتی دقیقه‌ای در قیمت‌ها برای کسب سود استفاده می‌کنند اما سود سرمایه‌گذاری بلندمدت از تحولات بسیار متفاوت در بازار یعنی تحولاتی که طی چند سال رخ می‌دهد، حاصل می‌شود.

به توصیه‌های غیرکارشناسی توجه نکنید

هیچ‌کس نمی‌تواند تضمین کند وضعیت یک سهام در آینده چه خواهد شد. هنگام هر سرمایه‌گذاری بسیار مهم است که علت آن را بدانید: قبل از این که به سرمایه‌گذاری فکر کنید شخصاً درباره شرکتی که قصد خرید سهامش را دارید تحقیق کنید. تکیه بر اطلاعاتی که از دیگران گرفته‌اید نوعی قمار محسوب می‌شود. ممکن است شانس بیاورید و ارزش سهام‌تان رشد کند اما با این روش هرگز به یک سرمایه‌گذار مطلع و باتجربه تبدیل نمی‌شوید.

یک استراتژی انتخاب کنید و در چارچوب آن گام بردارید

راه‌های زیادی برای انتخاب سهام وجود دارد و مهم است که از یک فلسفه استفاده کنید. نوسان بین رویکردهای مختلف، عملاً شما را دچار سردرگمی می‌کند و این بسیار خطرناک است. در نظر بگیرید که چگونه وارن بافت، سرمایه‌گذار مشهور، به استراتژی ارزش‌محور خود پایبند بود و از پیشرفت سریع شرکت دات‌کام دوری کرد و نهایتا از ضرر و زیان در امان ماند.

 

بیش از اندازه به نسبت قیمت یک سهام به سودش (P/E) تاکید نکنید

سرمایه‌گذاران اغلب به نسبت‌های قیمت به درآمد اهمیت زیادی می‌دهند، اما تأکید بیش از حد بر یک معیار منفرد کار نادرستی است. نسبت قیمت به درآمد، اغلب در ارتباط با سایر فرآیندهای تحلیلی استفاده می‌شود. بنابراین، نسبت قیمت به سود (P/E) پایین، لزوماً به معنای ارزش‌گذاری کمتر یک شرکت نیست، و همچنین نسبت قیمت به سود (P/E) بالا، لزوماً به معنای ارزش‌گذاری بیش از حد یک شرکت نیست.

روی آینده تمرکز کنید و دید بلندمدت داشته باشید

سرمایه‌گذاری مستلزم تصمیم‌گیری آگاهانه بر اساس چیزهایی است که هنوز اتفاق نیفتاده است. داده‌های گذشته می‌توانند رخدادهای آینده را نشان دهند، اما هرگز تضمینی وجود ندارد.

پیتر لینچ در سال 1989 در کتاب خود با عنوان One Up On Wall St اظهار داشت: «اگر من به خود زحمت می‌دادم که از خودم بپرسم چگونه این سهام ممکن است بالاتر برود، هرگز سوبارو (Subaru Corp) را بعد از 20 برابر افزایش نمی‌خریدم. اما اصول اولیه را بررسی کردم، متوجه شدم که سوبارو هنوز ارزان است، سهام را خریدم و پس از آن هفت برابر شد».

سرمایه‌گذاری بر اساس پتانسیل آینده در مقابل عملکرد گذشته مهم است. هرچند سودهای بزرگ کوتاه‌مدت ممکن است برای تازه‌واردان بازار جذاب باشد، اما سرمایه‌گذاری بلندمدت برای موفقیت بیشتر ضروری است. اگرچه معامله کوتاه‌مدت سهم می‌تواند سودآور باشد، اما ریسک بیشتری نسبت به استراتژی‌های خرید و نگه‌داری سهام دارد.

ذهن روشنی داشته باشید

بسیاری از شرکت‌های بزرگ اسم و رسم خوبی دارند؛ اما بخش‌های پر سود دیگری هستند که شناخته‌شده نیستند. به علاوه، هزاران شرکت کوچک پتانسیل بهترشدن را در آینده دارند. در واقع تجربه نشان داده است شرکت‌هایی که ارزش سهام پایینی دارند، از پتانسیل رشد بیشتری نسبت به شرکت‌هایی که ارزش سهام بالایی دارند برخوردار هستند.

در برابر فریب سهام کم‌ارزش مقاومت کنید

برخی به اشتباه معتقدند که اگر سهام ارزان‌قیمتی را خریداری کنند، ضرر کمتری تهدیدشان خواهد کرد. اما چه یک سهام 300 تومانی به 0 تومان سقوط کند یا یک سهام 10 هزار تومانی به این سرنوشت دچار شود، شما 100٪ از سرمایه اولیه‌تان را از دست داده‌اید، بنابراین هر دو سهم دارای ریسک نزولی مشابهی هستند. در واقع سهم‌های ارزان‌قیمت ریسک بالاتری دارند؛ چرا که نوسانات بیشتری شامل حال‌شان می‌شود.

از مالیات آگاه باشید، اما نگران نباشید

اهمیت بیش از حد به مالیات می‌تواند منجر به تصمیمات اشتباه شود. مالیات در درجه دوم نسبت به رشد سرمایه قرار دارد. به یاد داشته باشید که هدف اصلی شما برگردان هرچه بیشتر از سرمایه است.

کلام آخر: سرمایه‌گذاری در سهام هرگز تضمین‌کننده سود نیست و به دلیل نوسانات مداوم بازارها، تحرکات در اقتصاد، تغییر سیاست‌ها، رویدادهای جهانی و موارد دیگر می‌تواند چالش برانگیز باشد. حتی با تحقیق و بررسی زیاد، انتخاب برنده یا تشخیص این که چه زمانی برنده تبدیل به بازنده می‌شود (یا بالعکس)، می‌تواند سخت باشد. توجه به 10 نکته بالا به شما کمک می‌کند تا سرمایه‌گذار بهتری باشید. این موارد به شما در راه موفقیت در سرمایه‌گذاری کمک خواهد کرد و امیدوارم برایتان سودهایی را به همراه داشته باشد.
منبع: رده
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *