کافه وام
کافه وام

چگونه وام بدون ضامن بگیریم؟

وام بدون ضامن یکی از طرح‌های جدید بانک مرکزی می‌باشد. این وام بیشتر به افرادی پرداخت می‌شود که دارای رتبه اعتباری بالایی می‌باشند و از دید بانک مرکزی یک مشتری خوش حساب بانکی به شمار می‌آیند. بر اساس مصوبات جدید همه بانک‌ها موظف شدند به کارمندان دولت، مستمری بگیران تامین اجتماعی، کارکنان شاغل در شرکت‌های بزرگ بخش خصوصی وام بدون ضامن پرداخت نمایند که از این میان بانک ملی، بانک صادرات، بانک سپه و بانک ملت شروع به پرداخت وام کرده‌اند. همچنین بانک ملت نیز به تمام مشتریان خوش‌حساب خود وام فوری بدون ضامن پرداخت می‌کند که تمام شرایط آن را در این مقاله بررسی خواهیم کرد.

وام بدون ضامن چیست؟

وام بدون ضامن همان‌طور که از نام آن مشخص است بدون دریافت هیچ‌گونه ضمانتی اعم از ضمانت فرد دیگر، ضمانت با سند ملکی، ضمانت با سپرده و… پرداخت می‌شود، در تعریف بانک مرکزی بانک‌ها موظف هستند به مشتریان دارای رتبه اعتبارسنجی خوب( A و B) تسهیلات خرد ( زیر ۲۰۰ میلیون تومان) بدون دریافت چک، سفته و فقط با گواهی کسری از حقوق، به پشتوانه خوش حسابی فرد پرداخت نمایند. اما آیا به نظر شما این طرح اجرایی می‌شود؟ در ادامه بیشتر در مورد روند اجرای آن توضیح خواهیم داد.

وام بدون ضامن به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

از تاریخ ۹ بهمن ۱۴۰۰ پرداخت وام بدون ضامن توسط بانک‌ها وارد فاز اجرایی شده است و در مرحله اول فقط به افراد زیر پرداخت می‌شود:

 • شاغلان و بازنشستگان نهادهای عمومی غیر دولتی
 • شاغلان، بازنشستگان و مستمری‌بگیران دستگاه‌های دولتی
 • شرکت‌های معتبر بخش خصوصی که حقوقشان در بانک‌های زیر مجموعه وزارت اقتصاد پرداخت می‌شود.

نکته: توجه کنید مهم‌ترین شرط پرداخت وام بدون ضامن، رتبه اعتباری بالا و داشتن سوابق خوب در سیستم بانکی کشور می‌باشد.

شرایط پرداخت وام بدون ضامن چگونه است؟

باتوجه به سخت‌گیری بانک مرکزی به بانک‌ها جهت هرچه سریعتر اجرا شدن پرداخت وام بدون ضامن به متقاضیان، باز هم بانک‌ها از پرداخت فوری این وام شانه خالی می‌کنند و شرایط زیر را برای پرداخت وام بدون ضامن در نظر گرفته‌اند:

 • دریافت وام تا ۵۰ میلیون تومان تنها با نامه کسر از حقوق.
 • دریافت وام تا ۲۰۰ میلیون تومان یک نامه کسر از حقوق همراه با چک یا سفته.
 • دریافت وام فقط از بانکی که حقوق خود را دریافت می‌کنید امکان‌پذیر است.
 • مبلغ وام بر اساس رتبه اعتباری شما متغیر می‌باشد و توسط بانک تعیین می‌شود.
 • حقوق دریافتی شما باید پاسخگوی مبلغ اقساط ماهانه وام بدون ضامن باشد.
 • سود وام بدون ضامن در بانک‌ها ۱۸ درصد است.
 • اگر حقوق خود را از بانک قرض الحسنه دریافت می‌کنید باید سود کمتری برای وام پرداخت نمایید.

کدام بانک‌ها وام بدون ضامن می‌دهند؟

اگر شرایطی را که در بالا به آن اشاره شد دارید می‌توانید از بانکی که حقوق خود را از آن دریافت می‌کنید ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان وام بدون ضامن دریافت کنید به شرطی که حقوق شما توسط یکی از ۱۳ بانک زیر پرداخت شود!!
بانک‌هایی که وام بدون ضامن پرداخت می‌کنند:

 •  توسعه صادرات ایران
 • کشاورزی
 • صنعت و معدن
 • مسکن
 • سپه
 • تجارت
 • رفاه کارگران
 • توسعه تعاون
 • قرض‌الحسنه مهر ایران
 • پست بانک ایران
 • ملت
 • صادرات
 • ملی

نکته: سود وام بدون ضامن در تمام بانک‌های بالا به جز بانک قرض الحسنه مهر ایران ۱۸ درصد می‌باشد.

اعتبارسنجی به تازگی جایگزین ضامن وام شده است، در مقاله اعتبارسنجی بانکی چیست و چه کاربردی دارد به طور کامل در مورد راه‌های بالابردن رتبه اعتباری توضیح داده‌ایم. پیشنهاد می‌شود لینک زیر را انتخاب کرده و مقاله را مطالعه نمایید.

اقساط وام بدون ضامن چه قدر است؟

همان‌طور که گفتیم سود بازپرداخت وام بدون ضامن ۱۸ درصد بوده و با بازپرداخت ۳۶ ماهه می‌باشد. در نتیجه اگر ۵۰ میلیون تومان وام بگیرید باید ماهانه یک میلیون و ۸۰۷ هزار تومان و اگر ۱۰۰ میلیون تومان وام بگیرید باید ماهانه ۳ میلیون و ۶۱۵ هزار تومان قسط پرداخت کنید!

همچنین نامه کسری از حقوق باید برای وام ۵۰ میلیونی ۶۵ میلیون و برای وام ۱۰۰ میلیونی باید ۱۳۰ میلیون تومان باشد.

شرایط وام بدون ضامن بانک ملت چگونه است؟

اگر مشتری خوش‌حسابی هستید اما کارمند دولت یا مستمری بگیر نیستید و دوست دارید وام بدون ضامن دریافت نمایید، ما به شما دریافت وام بدون ضامن بانک ملت را پیشنهاد می‌کنیم. جهت دریافت وام ۳۰ میلیونی بدون ضامن بانک ملت باید رتبه اعتباری شما A باشد. در صورتی که رتبه اعتبای شما ( B C و فاقد رتبه) باشد مبلغ وام شما از ۳۰ میلیون تومان کمتر می‌شود.
مشتریان دارای رتبه A می‌توانند به شرط معرفی ضامن بیش از ۳۰ میلیون تومان وام فوری دریافت نمایند.
جهت ثبت نام وام بدون ضامن بانک ملت و اطلاع دقیق از مبلغ وام و شرایط دریافت آن باید به سامانه فرابانک ملت اینجا کلیک کنید.

مشاغل آزاد می‌توانند وام بدون ضامن بگیرند؟

طرح پرداخت وام بدون ضامن ویژه مشاغل آزاد در حال حاضر فقط توسط بانک ملت از طریق سامانه فرابانک انجام می‌شود. اما براساس آخرین اخبار بعد از اجرای مرحله اول پرداخت وام بدون ضامن به کارمندان و مستمری بگیران، در مراحل بعد افراد دارای شغل آزاد که رتبه اعتباری بالایی دارند نیز می‌توانند وام بدون ضامن دریافت نمایند.

توجه کنید نتیجه اعتبارسنجی بالا تنها شرط دریافت وام بدون ضامن می‌باشد. در ادامه مقاله روش استعلام رتبه اعتباری و راه‌های بهبود رتبه اعتبارسنجی را با یکدیگر بررسی می‌کنیم.

دریافت وام بدون ضامن با اعتبارسنجی

اعتبارسنجی یا همان رتبه اعتباری نشان می‌دهد فرد در انجام تعهدات مالی خود از جمله بازپرداخت وام، پرداخت قبوض، پرداخت مالیات و… تا چه اندازه پایبند است. یک رتبه اعتباری خوب نتیجه پرداخت به موقع اقساط تسهیلات و تعهدات مالی می‌باشد.
برای دریافت وام بدون ضامن با اعتبارسنجی ابتدا باید رتبه اعتباری خود را بدانید، بعد از استعلام رتبه اعتباری یک گزارش کامل از روند فعالیت خود در بانک‌ها و موسسات مالی مشاهده می‌کنید و می‌توانید نقاط ضعف و قوت خود را بررسی کرده و نکات منفی را برطرف نمایید.

همچنین اگر متقاضی دریافت وام بدون ضامن، وام فوری، وام خرید ماشین، وام خرید کالا و… هستید شرایط دریافت بیش از ۳۰۰ وام از بانک‌های مختلف در قسمت بانک،وام برنامه ساد۲۴ در دسترس شما قرار گرفته است.

جمع‌بندی

براساس آنچه خواندیم روال پرداخت وام توسط بانک‌ها با تغییرات زیادی روبرو است و اعتبارسنجی به مرور جایگزین ضامن بانکی خواهد شد. در این مقاله شرایط دریافت وام بدون ضامن، سود وام، مدت بازپرداخت و بانک‌هایی که وام بدون ضامن پرداخت می‌کنند را کامل بررسی کردیم و فهمیدیم آسان‌ترین راه دریافت وام با اعتبارسنجی استعلام رتبه اعتباری خود با برنامه ساد۲۴ و برطرف کردن نقاط ضعف و بهبود آن است.

منبع : ساد 24

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *